Kryminalne działania żołnierzy USA w Polsce.


Kryminalne działania żołnierzy USA w Polsce.

Oto, co wyczyniają amerykańscy żołnierze w Polsce.  Ich bezczelność nie zna granic…

1242343452-1

Prokuratura stoi na stanowisku, że można mówić o bezmyślności, zadufaniu i skrajnej nieodpowiedzialności amerykańskich żołnierzy.  Polacy są bezradni, bo umowa między Rządem Rzeczypospolitej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawiera zapis dotyczący odpowiedzialności prawnej amerykańskich żołnierzy – nasi sojusznicy nie podlegają podczas pobytu na terytorium RP prawu polskiemu.

Według informacji Komisariatu Policji w Piszu, w niedzielę, 14 lipca młody mieszkaniec Orzysza Marek M. padł ofiarą napaści ze strony stacjonujących w mieście amerykańskich żołnierzy sierżanta Jimmy Boggsa i kaprala Rafaela Munoza.

Do ataku doszło przed barem „Dollar” przy ul. Rynek. Tego wieczora dwóch amerykańskich żołnierzy chwiejnym krokiem wyszło z baru, skatowało do nieprzytomności orzyszanina i zabrało mu forda focusa. Poszkodowany Marek M. był na tyle poważnie pobity, że zabrano go do szpitala.

Będąc kompletnie pijanym, Boggs wsiadł z kolegą Munozem do forda focusa i w szaleńczym rajdzie potrącił 12-latka na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Ełckiej i Kanałowej. Obaj sprawcy uciekli z miejsca wypadku, pozostawiając 12-letniego Dawida S. bez pomocy. Dziecko jest w stanie ciężkim, ma liczne obrażenia głowy.

Sprawa trafiła do prokuratury. Jak zaznaczają funkcjonariusze, amerykańscy żołnierze ukrywają się na terenie jednostki wojskowej.

Dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO podpułkownik Mark O’Neill odmówił wydania żołnierzy w ręce policji, powołując się na to, że nie podlegają oni polskiej jurysdykcji.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, przed rozpoczęciem służby wojskowej w armii USA, sierżant Jimmy Boggs sięgał po narkotyki i miał problemy z zaburzeniami psychicznymi.

Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie zagrażającym życiu lub zdrowiu ludzkiemu zostało usunięte z portalu policji pod naciskiem ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

(https://dziennik-polityczny.com/2019/07/17/brutalna-napasc-kradziez-samochodu-a-potem-tragiczny-wypadek-oto-co-wyczyniaja-amerykanscy-zolnierze-w-polsce-ich-bezczelnosc-nie-zna-granic/?fbclid=IwAR3l_VcBx-lZvkXXRHrqlj0iRHAlTN27llkTTeFjU2JW_cp1gftpuQPED4c)

 

5ac34f55e779e_o_full

Jan Dziedziczak

Odpowiedź na interpelację nr 3393

w sprawie polskiej suwerenności w kontekście baz wojennych państw trzecich znajdujących się w Polsce

Warszawa, 30-06-2016

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak

 1. Czy żołnierze państw trzecich będą podlegać wyłącznie prawu stanowionemu w Polsce?

Wojska obce przebywając na terytorium RP są zobowiązane do przestrzegania prawa polskiego, zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2014 r. poz. 1077, z 2015 r. poz. 1844 oraz z 2016 r. poz. 178 i 783).

W stosunkach między państwami sojuszniczymi NATO zobowiązanie do przestrzegania przez wojska goszczące prawa państw przyjmujących zawarte jest w art. II Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzona w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 257 oraz z 2008 r. Nr 170, poz. 1052), (dalej: umowa „NATO SOFA”).

 

W stosunkach polsko-amerykańskich analogiczne zobowiązanie zawarte jest również w art. 3 ust. 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisana w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 66, poz. 422, dalej: umowa „SOFA RP-USA”),

 • a także w art. III ust. 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącej rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej systemu obrony przed rakietami balistycznymi, podpisanej w Warszawie dnia 20 sierpnia 2008 r., i zmienionej Protokołem podpisanym w Krakowie dnia 3 lipca 2010 r (Dz. U. z 2011 r. Nr 219, poz. 1298, dalej: „umowa o Bazie”).

 

W stosunkach polsko-niemieckich status wojsk przebywających nawzajem na terytoriach stron reguluje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o czasowym pobycie członków sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i członków sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec na terytorium drugiego państwa, sporządzona w Warszawie dnia 23 sierpnia 2000 r. (Dz. U. z 2002 r., Nr 206, poz. 1750).

Przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej mające zastosowanie do pobytu wojsk obcych należy rozumieć nie tylko cytowaną ustawę, ale również wspomniane umowy, regulujące niektóre kwestie w sposób odbiegający od postanowień innych aktów prawa wewnętrznego (ustawy, rozporządzenia).

Należy wspomnieć, że obce siły zbrojne nie podlegają podczas pobytu na terytorium RP wyłącznie prawu polskiemu.

Wspomniane przepisy nie wykluczają tego, aby jednocześnie podlegały własnemu prawu, natomiast nie ulega wątpliwości, że stosowanie obcych przepisów nie może być powoływane jako usprawiedliwienie dla działań sprzecznych z polskim prawem.

(http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=0877E3CA)

 

7 myśli w temacie “Kryminalne działania żołnierzy USA w Polsce.

 1. Jak rosjanie tylko, że oni byli bezkarni w czasie wojny , jak stacjonowali w Polsce byli karni bo czekał ich powrót do ZSRR, to była kara!! Amerykanie to jankesi i prawo polskie mają w czterech literach!,

  Polubienie

 2. poszkodowany powinien byc wyposazony w prawna pomoc i poparcie ze strony rzadu i w trybie pilnym domagac sie milionowych odszkodowan /na poziomie amerykanskim/ od rzadu amerykanskiego za poniesione szkody w mysl zasady kochajmy sie jak bracia a ,,,,,,, – oczywiscie zpelna kultura i kompetencja

  Polubienie

 3. Amerykanie to barbarzyńcy,najpierw wymordowali Indian zagrabiając ich ziemie, a teraz panoszą się po całym świecie.Widziałem w Niemczech, jak kompletnie pijani jechali autostradą, wyrzucając puste butelki po wódce przez okna samochodu.Są nam tu potrzebni jak wrzód na d*pie. Do polski trafia najgorszy sort ludzi, to taka kolonia karna i w razie czego na pewno nam nie pomogą.

  Polubienie

 4. Pingback: Cenzura na Facebooku. | Ripsonar News

 5. Pingback: Homepage

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s