Demokraci z USA stawiają Polsce agresywne żydowskie ultimatum.


Demokraci z USA stawiają Polsce agresywne żydowskie ultimatum.

 

usa_pol

Amerykańscy Demokraci z apelem do polskich władz: wzywamy do uchylenia tego prawa.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni nowym polskim prawem. Wzywamy prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego i Zgromadzenie Narodowe do uchylenia tego prawa” – piszą o ustawie o IPN w artykule dla „Time” Steny Hoyer, David Price i Brad Schneider. Amerykańscy Demokraci zaznaczają: „Ameryka i Polska są najsilniejsze, gdy stoimy razem”.

Politycy podkreślają silną współpracę USA i Polski przez lata. „Dwa tygodnie temu spotkaliśmy się z polską delegacją, aby przekazać tę wiadomość. Przypomnieliśmy o ścisłej współpracy między naszymi instytucjami – Izbą Reprezentantów oraz Sejmem i Senatem RP” – czytamy. Steny Hoyer, David Price i Brad Schneider zaznaczają, że postęp i zaangażowanie w demokratyczne normy sprawiły, że Polska stała się wzorem dla Europy Wschodniej.

„To sprawia, że ​​trwająca demokratyczna ucieczka w Polsce jest o wiele bardziej zaskakująca. Od wspólnych wysiłków do upolitycznienia sądownictwa, po nowe prawo, które cenzuruje odniesienia do Holokaustu, Polska znajduje się na rozdrożu – czytamy.

Zdaniem Demokratów, ci, którzy próbują wybielić przeszłość, znajdą się w pułapce. „Nawet jeśli intencje początkowo były nieszkodliwe, to tego rodzaju ustawodawstwo jest niebezpieczne” – piszą.

Jako Amerykanie i jako sojusznik Polski mamy obowiązek wyjaśnić, że ​ rewizjonizm i cenzura to zła droga – zaznaczają w dalszej części politycy. Apelują także, by Polska w pełni zmierzyła się z ciemniejszymi rozdziałami swojej historii – „tak jak my (Amerykanie – red.) musimy nadal stawić czoła naszej historii niewolnictwa, segregacji, niesprawiedliwości rasowej i antysemityzmu. Ich zdaniem Polacy powinni rozmawiać o złożoności tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu.

Steny Hoyer, David Price i Brad Schneider na końcu zamieszczają także apel. „Ameryka i Polska są najsilniejsze, gdy stoimy razem. Jesteśmy silniejsi, gdy stoimy za demokratycznymi zasadami, które cechują nasze narody. One też uznają, że ignorowanie historii ogranicza naszą przyszłość. Mamy nadzieję, że Polska podpisze się pod tym stanowiskiem.

Zdaniem autorów artykułu, w ostatnich miesiącach obserwujemy dramatyczny i niepokojący wzrost antysemityzmu na całym świecie. „Jeszcze bardziej alarmujące jest to, że stało się tak po zwycięstwach liderów skrajnie prawicowych partii” – czytamy dalej. Przypominają oni także słowa Władimira Putina, który zasugerował, że Żydzi mogli ingerować w wybory prezydenckie w USA. „Komentarze takie jak te jasno pokazują, że świat musi być czujny wobec antysemickiej retoryki i działań oraz wzmacniać demokratyczne instytucje na całym świecie” – czytamy.

Ustawa o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa, oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanscy-demokraci-z-apelem-do-polskich-wladz-wzywamy-do-uchylenia-tego-prawa/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: