CZYM JEST TTIP?


ttip

W czerwcu 2013 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oficjalnie rozpoczęli negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Nazwa podkreśla kwestię handlu, który jest jedynie niewielką częścią negocjacji. Głównym celem TTIP jest możliwie jak największe zharmonizowanie transatlantyckich zasad, przepisów i standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności i produktów konsumenckich, ochrony środowiska, biotechnologii i zarządzania substancjami toksycznymi, usług finansowych i bankowości, krajowych regulacji dotyczących usług, warunki utrzymywania patentów farmaceutycznych i wielu innych obszarów sfery publicznej. Rządy państw UE i USA nadal będą mieć „prawo do stanowienia prawa”, ale będzie ono znacznie ograniczone, podporządkowane ogólnemu priorytetowi znoszenia barier i zwiększania możliwości inwestycyjnych dla międzynarodowych korporacji.

Negocjacje umowy TTIP odbywają się za zamkniętymi drzwiami, choć umowa będzie miała daleko idące następstwa dla wszystkich obywateli UE. Nawet skład zespołu przygotowującego negocjacje i treść mandatu negocjacyjnego są tajne. To nie jest zgodne ze standardami demokratycznymi!

Mimo to niektóre z dokumentów, nadal uznawane za ściśle tajne, wyciekły

http://ttipniedziekuje.pl/index.php?page=pytania-i-odpowiedzi

Jesteśmy zwolennikami podpisania umowy o TTIP, bo dałoby to Polsce impuls rozwojowy – powiedział dziennikarzom wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas środowego spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej.
„Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego, czy trochę szerzej również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy” – mówił Morawiecki.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,478846,wicepremier-morawiecki-polska-popiera-ttip-bo-da-on-nam-impuls-rozwojowy.html

TTIP: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-USA, a powinniście

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/892544,co-to-jest-ttip-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-usa.html

TTIP to nie porozumienie o wolnym handlu. To tajna umowa przeciw demokracji

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/857476,ttip-umowa-ue-i-usa-tajna-umowa-isds.html

/Kapsel/

5 myśli w temacie “CZYM JEST TTIP?

 1. ISDS, czyli korpo-dyktat

  ISDS to zakamuflowany szantaż za pomocą którego ponadnarodowe firmy trzymają państwa na krótkiej smyczy.

  /fragment/

  …..Podam kilka najgłośniejszych przypadków obrazujących patologie ISDS. Kiedy władze kanadyjskiej prowincji Quebec wprowadziły na skutek referendum moratorium na szczelinowanie hydrauliczne, amerykańska firma Lone Pine Resources pozwała tamtejszy rząd o 250 mln dolarów kanadyjskich odszkodowania z tytułu utraconych zysków – na mocy umowy NAFTA zawierającej procedurę ISDS. Inna sprawa to pozew koncernu tytoniowego Philip Morris przeciw Australii, po tym jak wprowadzono tam przepisy antynikotynowe – paczki papierosów miały być jednolite, eksponować zdjęcia pokazujące skutki palenia, zaś markę papierosów i nazwę producenta umieszczono małą czcionką na dole opakowania. Koncern uznał, iż narusza to jego własność intelektualną. Kolejny przykład – szwedzki koncern energetyczny Vattenfall pozwał rząd Niemiec, kiedy ten ogłosił program wygaszania energetyki jądrowej. Z kolei kanadyjska firma pozwała Salwador na kwotę 325 mln USD za odmowę uruchomienia kopalni złota, gdyż groziło to zanieczyszczeniem wody. Gdy podczas kryzysu rząd Argentyny zamroził opłaty za energię i wodę, włoski koncern SAUR uzyskał 59 mln dolarów z tytułu utraconych zysków. Co ciekawe, rząd USA nie przegrał żadnego wytoczonego mu procesu arbitrażowego……

  całość tutaj

  http://naszeblogi.pl/53173-isds-czyli-korpo-dyktat

  Polubienie

 2. Czyli co, znajdujemy się w przededniu jawnego zniewolenia tak zwanej demokracji przez tak zwany kapitał ponadnarodowy? Ale to by oznaczało nie mniej nie więcej tylko to, że tej niby demokracji nigdy nie było.
  Bo jakby cokolwiek zależało od tych miliardów ludzi żyjących na Ziemi, to jak wytłumaczyć fakt, że te miliardy ludzi chciałyby, z własnej i nieprzymuszonej woli podjąć suwerenną decyzję aby stać się niewolnikami?

  Polubienie

 3. Sens tego TTIP najlepiej wyjasnil Holendrom pewien komik w swoim programie TV.
  Otoz ujawnil on ,ze w USA praktykuje sie mycie drobiowych tusz….chlorem!
  Ponoc w ciemnosci takie tusze swieca!jJezeli Holandia po podpisaniu tej umowy nie zgodzi sie przyjac tych tusz na swoj rynek ,to zostanie zaskarzona do sadu ! A ze sad znajduje sie w …USA ,to wyrok nietrudno zgadnac!Odtad kazdy Holender zapytany o TTIP odpowiada …fuck off!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s