Zanim zapłonął Wołyń – rzeź Humania 1768


humań

„W połowie r. 1768 przebył Dniepr w okolicy Czehryna z kilkunastu towarzyszami nie znany nikomu zaporoski Kozak, nazwiskiem Żeleźniak; i zaraz w skutku porozumień się z popami ruskimi i pospólstwem odbyło się poświęcenie nożów, przy nocnym obrzędzie w monasterze Św. Motry, położonym samotnie wśród gór i lasów nad Taśminą, w powiecie czehryńskim, o mil dwie od miasteczka Aleksandrówki, idąc na północ.[1] Niedaleko wspomnianego klasztoru leży wieś Medwedówka, gdzie jarmark następował; było to w święto Makkaweja (Machabeusza). Tłum na taki dzień zebranego pospólstwa sprzyjał zamiarowi rozpoczęcia buntu. Z wozu tedy, śród rynku, pop ruski przeczytał zmyślony, jak mówią, ukaz imperatorowej Katarzyny, który, obiecując wiele dobrodziejstw ukraińskim chłopom, nakazywał im wyczyszczenie pszenicy z kąkolu, to jest wytępienie szlachty, księży i Żydów; przedstawił następnie tenże pop Żeleźniaka jako mianowanego przez imperatorowę księcia smilańskiego i pobłogosławił rozpoczęciu rzezi.

W mgnieniu oka wszystko rzuciło się do spis i nożów, a wkrótce Ukraina cała, jakby czekała tylko hasła, zmieniła się w teatr niesłychanych mordów. Ówczesny stan i położenie wojska polskiego nie mogły przeszkodzić tak nagłemu szerzeniu się buntu, zjawienie się kilku wysłańców Żeleźniaka w najodleglejszych miejscach Ukrainy rozniecało pożar dokoła; całe wsie szły na ich wezwanie. Polscy dziedzice nie byli także zdolni oprzeć się pojedynczym usiłowaniem; wszystko chroniło się lub za granicę Ukrainy, lub do Humania, a Żeleżniak z okrzykiem: „O! tak, Lasze, po Słucz nasze!”[2] swobodnie posuwał się ku zachodowi i bez przeszkody pod Humaniem stanął.”

źródło: http://literat.ug.edu.pl/zamek/0004.htm

 

refleksja Pana Pugnus

Upaincy naszymi bracmi? Hell no! Jezeli za kryterium braterstwa przyjac rase ,religie ,kulture i tradycje to UPAincy w zadnym wypadku nie moga zaliczac sie do narodu Polakom bratniego!Nie maja oni rowniez nic wspolnego z Rusinami ,chociaz przed wojna w Polsce taki ich nazywano.Jest to raczej melanz calego brudu ludzkiego ,ktory wiekami splywal na ziemie „u kraja” z terenow Rzeczypospolitej ,ks.Moskiewsskiego,Woloszy, Chanatu Krymskiego,Turcji i krajow balkanskich!Ich niebywale barbarzynstwo kaze ich umieszczac w ciemnych odmetach tradycji ludow przybylych ze wschodu a wiec rowniez Chazarow..Przeciez Rzez Humanska byla preludium do Rzezi Wolynskiej a ta wcale nie moze byc uwazana za ostatnia ,bo Polacy ,ktorzy wybrali sie za Bug w celach wycieczkowych dowiedzieli sie od zamieszkalych tam UPAincow ,ze gdyby trzeba bylo to Rzez Wolynska by powtorzono! Zadnych watpliwosci nie pozostawiaja pogrozki wykrzykiwane pod adresem Polakow w czasie niedawnych zajsc na przejsciu granicznym z UPAina a w pamietnym pochodzie banderowcow w Przemyslu jego uczestnicy nie baczac na obecnosc polskiej (ha,ha) policji czynili w strone Polakow znane gesty podcinania gardla! …

 

refleksja Pana piwowar

(…) Przepraszam, ale ja nie potrafię wybaczyć tego, co było ma Wołyniu siedemdziesiąt kilka lat temu. Aby takie rzeczy wybaczyć, trzeba być kimś o wiele większym, niż zwykłym, ułomnym człowiekiem. Może, jeśli winowajcy, albo ich potomkowie potępiliby te czyny, odżegnali się od prowodyrów i w dobrej wierze poprosiliby o wybaczenie, otóż może wtedy wyciągnąłbym do nich rękę, choć wciąż miałbym na na wszelki wypadek oczy dookoła głowy. Ale oni nie tylko że nie rozumieją potwornego zwyrodnialstwa swoich ojców i dziadów, ale jeszcze się nim chełpią wynosząc idoli barbarzyństwa na cokoły, a co gorsza na ołtarze. Równiez na ołtarze kościołów, do których my nalezymy.

Co z powyższego wynika? Otóż to, iż cokolwiek nie przedsięweźmiemy, jesteśmy skazani na potępienie, jako iż skoro my nie potrafimy wybaczyć, to i nam wybaczone nie będzie, stosownie zresztą do naszych modlitw. Nasi duchowni hierarchowie ramię w ramię z ukraińskimi nawołują, abyśmy ochoczo wybaczali i budowali braterskie relacje z tymi degeneratami i ich potomkami.

Jeśli jednak pozwolimy sobie na podległą postawę wobec neobanderyzmu, narazimy siebie i swoich na los, który spotkał Lachiw na Wołyniu i ludność Warszawy w czterdziestym czwartym. Będzie to więc grzech wielkiego zaniedbania.

Wybaczyć grzech najcięższy i nie wybaczyć także grzech najcięższy. Perfidny świat rękami prymitywnego ludu skazał Polaków na sytuację moralną bez wyjścia, kompletny brak nadziei. Nie tylko na nieistnienie i nigdynieistnienie, ale i na unicestwienie duchowe.

Jak zatem należy traktowac ukraińskość i Ukraińców? Otóż, skoro nie mamy już nic do stracenia, gdy takiego napotkamy na drodze, nie należy przed nim pełzać z przymilnym usmieszkiem raba, ale bez pytania trzeba by mu skuć mordę tak, żeby go we własnym kureniu nie poznali. Niech chamstwo czuje respekt przed silniejszym. Albowiem oni są odważni wtedy, gdy przychodzi im walczyć z niemowlętami, kobietami w ciąży i niedołężnymi starcami. Gdy postawić im odpór, gubią szarawary w ucieczce. Ojciec naszego znajomego montował samoobronę na Wołyniu i pewnie poświadczyłby owe słowa, ale już nic nie powie, bo w latach sześćdziesiątych jakimś trafem zginął od podstępnej breneki na rządowym polowaniu, które zresztą jako leśnik sam organizował.

Tak, skutkiem naszych prewencyjnych akcji ucierpią szlachetni Ukraińcy, czy też potomkowie tych, którzy zginęli z rąk swoich pobratymców za propolskie sympatie, ale to się w dziwnym tym świecie zdarza i nazywa colateral losses.

Proszę wziąć pod uwagę, iz nie nawołuję do odstrzeliwania tego wrzodu z zimna krwią, ale tylko zastanawiam się nad potraktowaniem kułakiem lub batem. Świat zakrzyknie oj wej, ale świat i tak krzyczy, cokolwiek zrobimy albo i nie zrobimy…(…)

Jedna myśl w temacie “Zanim zapłonął Wołyń – rzeź Humania 1768

 1. Zdawaloby sie ,ze w tej przepepelnionej rezunskim barbarzynstwem historii stosunkow polsko -ukrainskich nie ma miejsca na akcenty ….humorystyczne ! Zdawalaby sie ,ale od czego mlode pokolenie nastepcow bandery i szuchewycza, ktore zdobylo sie na, wprawdzie wisielczy ,ale jednak swojego rodzaju humor proponujac …wzajemne wybaczenie!
  Mozna by to nazwac: ‚Piesc przebacza szczece” , no bo do tego sprowadzaja sie apele tych ,ktorzy zapewne juz uczestniczyli w niejednym pochodzie z portretami wspomnianych bandytow,skandujac przy tym „Slawa UPAdlinie ,hujorom slawa”!
  Apeluja tez oni o wybaczenie ,sami przy tym wspanialomyslnie Polakom wybaczajac, na okolicznosc „Wypadkow Wolynskich, przytaczjac jako argument fakt tysiecy ofiar po obu (sic!) stronach!Ale oddajmy im glos…

  P.S Przy okazji wiadomosc o UPAinskim wkladzie w nasza kulture ,tym razem w Gdansku!Stamtad tez przychodzi wzbogacenie kulturowe , nie tylko z piaskow Arabii!

  http://pikio.pl/mlodzi-ukraincy-apeluja-do-polakow-my-wam-przebaczamy-nam-tez-przebaczcie/

  http://slepamanka.neon24.pl/post/132550,gwalt-na-nastolatce-w-gdansku-widdziane-z-usa

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s