O Stowarzyszeniu Związek Polaków na Łotwie


Aktualizacja: 18-11-2007)

Związek Polaków na Łotwie został założony w 1922 roku. Został zlikwidowany przez władze radzieckie 14 listopada 1940r. jako jedna z ostatnich polskich organizacji na Łotwie.

            Dzień 30 listopada 1989 roku jest dniem odrodzenia Związku Polaków na Łotwie po 50 latach. Polacy mieszkający w Rydze w latach siedemdziesiątych XX wieku zdołali założyć własne Centrum Narodowe – Klub Kultury Polskiej „Polonez”. Kultura polska na Łotwie zaczęła odradzać się jednocześnie z łotewską „Atmodą” („Przebudzenie”).

            Symbolem naszej polsko-łotewskiej jedności była, jest i będzie Ś.P. Ita Maria Kozakiewicz (1955-1990).

            Stowarzyszenie Związek Polaków na Łotwie to instytucja jednocząca Polaków na całej Łotwie i liczy 15 oddziałów (Ryga, Daugawpiłs, Rezekne, Krasława, Jekabpiłs, Jełgawa, Jurmała, Liepaja, Tukums, Ludza, Małta, Cesis, Dobełe, Bauska, Wentspiłs).

            Związek Polaków na Łotwie jest spadkobiercą osobowości prawnej przedwojennych organizacji polonijnych działających na Łotwie.

            Chociaż w latach 90-tych Polacy na Łotwie nie osiągnęli takiego poziomu aktywności, jaki był w czasach pierwszego niepodległego państwa łotewskiego, można wnioskować, że na Łotwie istnieje rzeczywista infrastruktura polskiej kultury: polskie szkoły, przedszkola, prasa, radio, harcerstwo, działalność charytatywna, sportowa, istnieje współpraca z Kościołem, Ambasadą RP, Łotewskim Departamentem Naturalizacji i Integracji Społeczeństwa i innymi placówkami państwowymi.

            Wielu Polaków ściśle współpracuje z łotewską społecznością i jednocześnie podtrzymuje więzi ze swoją historyczną ojczyzną-Polską.

            Cechą charakterystyczną Polaków na Łotwie jest mocno rozbudowana świadomość narodowa. Jest to wynik silnego związku emocjalnego z Polską jako krajem i z jej historią.

            Polaków łączy również przynależność do kościoła katolickiego i aktywne życie religijne.

            Życie społeczności polskiej na Łotwie można uznać za pozytywny przykład procesu integracji.

 

(Tekst wzięty z folderu „Związek Polaków Łotwy” wydanego Asocjacją Towarzystw Kultur Narodowych im. Ity Kozakiewicz)

http://www.polonia.lv/index.php?lang=2&cPath=7|17&txt_id=21


(Aktualizacja: 19-11-2007)

W 1990 roku 14 stycznia na Zjezdzie Polaków z całej Łotwy Towarzystwo Kultury Polskiej zostało przekształcone w Związek Polaków na Łotwie, który jest prawnym spadkobiercą polskich organizacji przedwojennych (1900-1941), w tym również polskich zjednoczeń katolickich. Naszym celem jest uchronienie od zagłady kulturowej tożsamości Polaków na Łotwie i rozwój językowy, ochrona i identyfikacja zabytków kultury polskiej na terenie Łotwy.

W czasach sowieckich polityka państwa była kierowana na zagładę byłego dorobku kulturalnego. Zamknięto polskie szkoły, stopniowo niszczono pałacyki, folwarki, ogrody, pomniki,cmetarze i inne pomniki kultury polskiej na Łotwie.

Wanda Puķe (ur.Bok) w 1978 roku założyła Klub przyjaciół Polski „Polonez” w Domu Kultury Budowniczych w Rydze w celu połączenia Polaków, na podstawie którego w1988 roku powstało Towarzystwo Kultury Polskiej. Podobne Towarzystwa zaczęły powstawać w miastach Daugawpiłsie (b.Dyneburgu), Rezekne (b.Rzeżycy), Iłukście, Jełgawie, które połączyły się w Związek Polaków na Łotwie z jednogłośnie wybranym prezesem ś.p. Itą Marią Kozakiewicz.

Jednocześnie zaczęły powstawać polskie szkoły. Pierwsze klasy były założone w lotewskiej średniej szkole nr 3 w Rydze, a w Daugawpiłsie przy Uniwersytecie. Dziś mamy pięć szkół: trzy średnie – w Rydze, Daugawpiłsie i Rezekne oraz dwie podstawowe – w Krasławie i Jekabpiłsie (b.Jakubowo).

Zaczęły powstawać chóry, które śpiewały przeważnie polskie piosenki. Obecnie mamy chóry: w Rydze (Polonez, Wisła), w Daugawpiłsie (Promień), w Rezekne (Jutrzenka), w Krasławie (Strumień). Mamy również mniejsze lub większe zespoły taneczne polskiego tańca ludowego. Najlepszy zespół taneczny “Kukułeczka” powstał przy Polskiej Średniej Szkole im. J.Piłsudskiego w Daugawpiłsie pod kierownictwem Żanny Stankiewicz.

Na Łotwie mieszka ponad 60 tysięcy Polaków i osób polskiego pochodzenia pszyznających się do polskich korzeni. Niestety, bardzo dużo z nich słabo zna język polski (w skutku rusyfikacji).

Największe skupiska Polaków mieszkają w Daugawpiłsie i Rydze, we wschodniej części Łotwy Latgalii (również na terenach byłych Inflant).

Stowarzyszenie Związek Polaków na Łotwie ma 15 Oddziałów.

Stowarzyszenie ZPŁ posiada bardzo malutką siedzibę w Rydze w gmachu Asocjacji Towarzystw Kultur Narodowych Łotwy im. Ity Kozakiewicz. Właśnie Ita Kozakiewicz była inicjatorką i założycielką tej Asocjacji.

Adres siedziby Stowarzyszenia Związek Polaków na Łotwie:
Slokas ielā 37, Rīga LV-1048, Latvija/Łotwa; telefon/fax +371 67614034
Prezes Stowarzyszenia ZPŁ Wanda Krukowska, tel. 26112296.

Na Łotwie działają:

Liga Polskich Kobiet – zajmuje się pracą charytatywną, prezes Inga Plociņa, tel. komórkowy 29170345.

Dom Polski w Daugawpiłsie: Varšavas ielā 30, Daugavpils LV-5404, dyrektor Domu Polskiego Żanna Stankiewicz, telefon 65433719, fax 65437901.

Prsedszkole Polskie w Daugawpiłsie: Vienības ielā 38b, Daugavpils LV-5400, dyrektor przedszkola Erika Rinkiewicz, tel./fax 65429256.

Szkoły Polskie na Łotwie:

Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz: Nīcgales ielā 15, Rīga LV-1035, dyrektor szkoły Maria Fomin-Puzyna, tel./fax 67546742.

Polska Szkoła Średnia im. Józefa Piłsudskiego: Varšavas ielā 2, Daugavpils LV-5404, dyrektor Gertruda Grave, tel. 65451003, fax 65437901.

Polska Szkoła Średnia im. Stefana Batorego: Lubānas ielā 49, Rēzekne LV-4601, dyrektor Walentyna Szydłowska, tel./fax 64636680.

Polska Szkoła Podstawowa: Jaunā ielā 43, Jēkabpils LV-5201, dyrektor Elita Kruza, tel./fax 65234585.

Polska Szkoła Podstawowa: Rēzeknes ielā 46, Krāslava LV-5601, dyrektor Czesława Kozłowska, tel./fax 65622771.

Informację podała prezes SZPŁ Wanda Krukowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s